Акумулиращи и проточни бойлери

  За никого не е тайна, че направата и обслужването на котли е достатъчно отговорно дело и към това трябва да се прибави, че струва скъпо, за да бъдеш малко щастлив и доволен. Но без топла вода, когато и да е, си струва да се замислим за използването на бойлера. Той е особено удобен за тези, които смятат да живеят сезонно в извънградски домове (къщи). При това, горивото, с което работи бойлера – газ или електричество, е достъпно практически за всички случаи.РЕМОНТ МОНТАЖ ВОДОПРОВОД

ВИК , ПАРНО ОТОПЛЕНИЕ

ЕЛЕКТОУСЛУГИ

02 829 18 89, 087 790 13 95, 088 890 13 96

 По принципа си на действие бойлерите биват проточни и събиращи (акумулиращи) топлинна енергия продължително време. Проточният бойлер действа благодарение на намиращия се вътре в него нагревател. Последният нагрява водата до висока температура, а по нататък тя излиза вече топла от бойлера. Тъй като в такъв бойлер не е предвиден капацитет (вместимост), в който водата да се задържа и нагрява, е нужно да се изразходва моментно много енергия. За пример, ако трябва да си вземете душ, ще ви е нужна ел.инсталация, която да издържа на около 8 kW ел.енергия (проблизително равно на 32А ток). За съжаление, националната ни електрическа инсталация (тази в Русия) не е предназначена за такава висока мощност, която не позволява да получавате вода с необходимата температура, а и такъв бойлер става небезопасен (заради големия ток в проводниците, може да предизвика пожар от прегряване на кабелите). Качеството на водата от водопровода ще стане причина за още един проблем на вашия бойлер – натрупване на известно отлагане върху спиралата на нагревателя на котлен камък. Този факт съществено намалява срока на използване на вашия бойлер. А поставянето на допълнително оборудване за защита от котлен камък ще оскъпи още повече разходите за бойлера, тъй като ще са нужни не малко финансови средства.

Принципът на действие на акумулиращия топлина бойлер не се отличава кой

знае колко от описания преди това проточен бойлер. Разликата е в това, че нагряването на водата става докато тя е затворена, без да изтича, в резервоара на бойлера. Мощността за такъв агрегат (бойлер) е, всичко на всичко, от 1,2kW до 3kW, а това значително по-добре се съчетава (се гарантира) от националната електрическа инсталация. Себестойността на акумулиращия бойлер зависи от неговото предназначение, от фирмата, която го е произвела и от качеството на нагревателя. Фирмите производители са различни, както национални, така и европейски. Английските и немските бойлери са значително по-скъпи от останалите, но в тях има допълнителна топлоизолация, позволяваща по-дълго да се запазва температурата на водата във водосъдържателя (резервоара) на бойлера. Плюс това, такива бойлери се покриват от вътрешната страна с емайл, който ги съхранява годни за експлоатация дълги години. В някои модели съществуват възможности с функцията на допълнително подгряване. Например, при регулиране на температурата (чрез терморегулатор) водата автоматично се подгрява. Тази екстра увеличава стойността на вашия бойлер и ще прибави допълнителен разход на електроенергия. Но също така, тази екстра позволява бързото постигане на необходимата температура на водата по всяко време на денонощието.  Общият обем на бойлера пряко зависи от това как планирате да го използвате. При използването на бойлера за малки количества вода, ви е необходим резервоар с вместимост 10-15 литра. При желание за душ, ще ви е необходим резервоар около 30 литра. При пълно (максимално) използване на всички възможности на бойлера, например голямо семейство, ще ви е необходим бойлер с 100-литров резервоар. Бойлерите с голям обем на водата в резервоара (водосъдържателя), обикновено се наричат напорни (съдове под налягане), защото в тях е налице достатъчно високо налягане. Ако вашите нужди са малки и се нуждаете само от няколко литра, тогава можете да използвате такъв вид бойлери като наливните. Това е особен вид бойлери, които осигуряват необходимостта от запълване с вода резервоара на бойлера самостоятелно и топлата вода от там ще стигне да напълните мивка. Всички бойлери под налягане изискват не малко налягане във водопроводната мрежа. Тези бойлер може лесно да се включи както към централната, така и към автономната система за подгряване на водата. За това тези бойлери са напълно подходящи за живеещите в апартаменти, намиращи се в многоетажни сгради. През лятото, когато се спира (изключва) топлата вода, може с успех да се ползва бойлера за сметка на електрическата енергия…    А лятото, всички желаем да сме на морето…

Leave A Comment