Един нов вид отопление придобива все повече популярност, благодарение на многото си достойнства и щадящ околната среда принцип на действие, който съвсем не е нов, но сега е приложен при използване на енергията от земните недра. Повечето хора едва ли запознати с понятието „термопомпа“, но непрекъснато го използват в обикновените хладилници и климатици. Последните станаха толкова надеждни, комфортни и обикновени, че ние престанахме да обръщаме внимание на тяхната работа. Така, както за нас са нещо обикновено климатиците, в Швейцария така се отнасят към геотермалните термопомпи.

Геотермалната термопомпа, по принцип на работа , прилича много на обикновения климатик от реверсивен тип, но има  разширени функции, за разлика от конденционерните исталации, адаптирани за работа при всички годишни времена и минусови температури. Основния проблем при климатиците, намаляване на производителността при ниски температури, е решен при геотермалните термопомпи. Малко технически подробности:

 Принципа на работа на термопомпата е отразен в Цикъла на Карно и публикуван в неговата дисертация и се изучава в часовете по физика в училище. Практически, термопомпена система е предложена от лорд Келвин в 1852 г, под названието „умножител на топлина“. Следващите картинки, онагледяват принципа на действие на термопомпата, работеща, както за охлаждане , така и за отопление.

Тук е показана една елементарна схема с компресор

 и нагнетателна и смукателна линия.Газът в контура се движи, но не изпълнява никакви функции .Ако се добавят необходимите компоненти, ще се получи термопомпа.На първо място трябва да се постави дюза и вече ще имаме контур с високо и ниско налягане.При това положение заработва важен физичен ефект- сгъстения газ се загрява, а този с ниско налягане се охлажда, при това в точката на излизане от компресора , газът е най- загрят, а веднага след дюзата -с най-ниска температура.Ако към системата се добавят  два топлообменника, газът, който има висока температу-ра, минавайки през топлообменика, ще отдава част от своята топлинна енергия в отопляваното помещение.Газът с ниска температура, минавайки през другия топлообменник , обратно- ще охлажда.Получената система ще притежава всички функции на термопомпата. Но за да я превърнем в пълноценна система за отоплениее необходимо да я снабдим с източник на нискотемпературна топлина и да се включикъм отоплителна инсталация, която посредством радиатори или други конвертори ще може да отоплява дадено помещение.Най-ефективен такъв източник за нашия регион се явява геотермалната топлина.За събирането на тази топлина се използва незамръзваща течност, която тече по тръба в  заровена в почвата.Термопомпата, както при хладилника, отнема около 8 градуса от тази течност, връща я отново в земята и кръгът се затваря. Отнетата топлина се предава за отопление чрез радиатори и за загряване на водата за битови нужди.Термопомпите, които събират/отдават топлина от почвата или от водата , в европейския съюз ,традиционно се наричат геотермални термопомпиот английски «geothermal heat pumps» – «GHP».   https://sites.google.com/site/otoplenie42/

Leave A Comment